RYBÁRSKA BIŽUTÉRIA
NÁRADIE A POMÔCKY
RYBÁRSKE NAVIJAKY A PRÚTY
ODEV A OBUV
NÁVNADY A NÁSTRAHY
BATOŽINA, NOŽE, KUCHYŇA
NOŽE
LODE A MOTORY
STANY A NÁBYTOK



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Váhy a metre
Rybárske váhy a metre
Jedným z dôležitých rybárskych doplnkov, ktoré sa často podceňujú, je rybárska váha. Medzitým je každý rybár povinný vážiť svoj úlovok. Váha by preto mala byť neodmysliteľnou výbavou v rybárstve. Predovšetkým, že Pravidlá amatérskeho chytania rýb ukladajú rybárom nielen limity na ochranné rozmery, ale obmedzujú aj hmotnosť rýb daného druhu, ktoré je možné uloviť za jeden deň.
V našej ponuke môžte nájsť klasické pružinové váhy a tiež aj digitálne váhy. Rybárske váhy pružinové sú orientačné, majú menšiu presnosť, digitálne sú oveľa presnejšie. Váhy majú hák na zavesenie a meter. V ponuke sú aj púzdra na váhy. Doplnkom pre rybárske váhy sú aj vážiace stojany a vážiace tašky. Stojany sú väčšinou trojnohé, na špici majú háčik, na ktorý zavesíme našu váhu. Aby sme mohli svoj úlovok odvážiť, potrebujeme ho umiestniť do vážiacej tašky. Tašky na váženie sú vyrábané s otvormi na spodku, aby mohla zbytočná voda vytiecť. Tak odvážime čistú váhu ryby.Tiež na našej stránke môžte nájsť aj samostatné rybárske metre, ktoré nemôžu chýbať u žiadneho rybára.
Druhy mechanických rybárskych váh
Najjednoduchšie mechanické váhy sú jednoducho pružina s háčikom na konci. K nej je pripevnený predmet, ktorý chceme vážiť. Pružina sa zaťažením stiahne a ukazovateľ na stupnici ukazuje výsledok tohto merania. V tejto kategórii sú obľúbené najmä pružinové šupiny Vorel . Výhodou tejto váhy je jej nízka cena. Keďže mierka je jednoduchá, meranie často nie je veľmi presné a váženie tej istej ryby niekoľkokrát môže priniesť rôzne výsledky. Preto je ťažké použiť takúto váhu na presné určenie hmotnosti ulovenej ryby. Presnejšie merania určite poskytujú mechanické rybárske váhy, ktoré sú vybavené hodinovou stupnicou.
Výber tohto typu váh je veľmi veľký. Líšia sa materiálom, z ktorého boli vyrobené, a predovšetkým maximálnou hmotnosťou, ktorú je možné s nimi vážiť. Stupnica je veľmi široká - k dispozícii sú váhy do 5 kg, samozrejmosťou sú aj váhy s oveľa väčším limitom, dosahujúcim aj 150 kg. Ak plánujeme uloviť pekný kúsok, váha musí mať patrične väčšiu mierku merania. Presnosť merania na mechanických váhach sa vo všeobecnosti pohybuje od 20–25 g. Medzi produktmi tejto kategórie vynikajú mechanické váhy Jaxon , ktoré ponúkajú spoľahlivosť v prevádzke a veľmi vysokú presnosť merania.
Pomerne veľkou výhodou mechanických váh je ich odolnosť voči náročným poveternostným podmienkam. Na revíri budú určite vystavené vlhku a počas dažďa môžu len premoknúť. Vzhľadom na to, že nemajú veľmi zložitý mechanizmus, nemali by sa poškodiť ani pri silnom daždi. Z mechanických váh stoja za zmienku aj rybárske váhy Mistrall . Sú pomerne presné, majú aj charakteristické okrúhle hodiny.
Vysoká presnosť elektronických váh
Elektronické váhy sú úplne iný typ váh. Sú vybavené LCD displejmi a ich veľkou výhodou je multifunkčnosť. Prakticky každá váha tohto typu má funkciu tarovania, ktorá umožňuje presné odváženie samotnej ryby. Ďalšou základnou funkciou takejto váhy je možnosť meniť jednotku – najčastejšie to je samozrejme prechod od libier po kilogramy. Dobré elektronické rybárske váhy odlišuje od mechanických váh oveľa väčšia presnosť merania, ktorá dosahuje okolo 10 g. Treba však ešte raz zdôrazniť, že to platí len pre dobré váhy renomovaných firiem. Toto kritérium určite spĺňajú elektronické mikádo váhy. Jednou z ich výhod je podsvietený displej, ktorý umožňuje presné odčítanie meraní aj v noci. V prípade slabšej kvality bilancií môže byť chyba merania oveľa väčšia.
Samozrejme, existujú aj váhy, ktoré zaručia ešte presnejšie meranie, no vtedy treba investovať trochu viac peňazí. Stojí za to vážne zvážiť, pretože pri určovaní hmotnosti rekordných exemplárov je každý gram mimoriadne dôležitý. Zaujímavou možnosťou kvalitnejších váh je funkcia umožňujúca zadať až 10 posledných meraní. Rovnako ako v prípade mechanických váh, aj elektronické váhy majú široký rozsah hornej hranice možných meraní. Existujú váhy s maximálnou hmotnosťou do 10 kg, ale existujú aj váhy s oveľa väčšou hornou hranicou, dokonca až do 50 kg. Elektronické váhy Jaxon majú pre rybárov veľmi dobré hodnotenie . Môžu merať až 50 kg, navyše sú vybavené pohodlnou a pevnou rukoväťou.
Nevýhodou elektronických váh je nižšia životnosť a nižšia odolnosť voči vonkajším podmienkam. Samozrejme, väčšina modelov váh určených na váženie rýb je vodotesná, ale tu ide skôr o odolnosť proti vlhkosti. Ak je takáto váha vystavená dažďu alebo náhodne spadne do vody, väčšinou to znamená, že bude nepoužiteľná. Druhá vec je sila. Mechanické váhy nepotrebujú žiadny zdroj energie, kým elektronické váhy musia byť napájané vhodnými batériami. Lepšie modely samozrejme disponujú možnosťou úspory energie, no vždy sa pred rybačkou oplatí skontrolovať stav batérie, aby nás na revíri nečakalo nemilé prekvapenie. Nakoniec stojí za zmienku váhy Anaconda ktoré sa vyznačujú solídnym spracovaním a atraktívnym dizajnom.