- Štítky blogu
- prúty
- rybárska obuv
- rybárske váhy
- vlasce
- plaváky
- udice
- sonary
- rybárska výbava
- Gumenné nástrahy
- woblery
- prívlač
- Blinkre
- rybárske sieťky
- podložky pod ryby
- wobler
- peány
- podberáky
- Indikátory záberu
- navijaky
- rybárske bundy
- Rybárske oblečenie
- Podložka pod kapry
- prsačky
- rybárske čižmy
- závažia
- Navijaky
- rybárska elektronika
- signalizátory záberu
- lov kaprov
- nástrahy
RYBÁRSKA BIŽUTÉRIA
NÁRADIE A POMÔCKY
RYBÁRSKE NAVIJAKY A PRÚTY
ODEV A OBUV
NÁVNADY A NÁSTRAHY
BATOŽINA, NOŽE, KUCHYŇA
NOŽE
LODE A MOTORY
STANY A NÁBYTOK



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- NÁVNADY A NÁSTRAHY
- Rybolov na prívlač – kde začať?
Rybolov na prívlač – kde začať?
Samozrejme, v prípade posledných dvoch bude hrať dôležitú úlohu náhoda. Článok predstaví tri druhy prívlače – ľahkú, strednú a ťažkú, ako aj tipy, ako skompletizovať správnu zostavu pre každú z týchto druhov.
Čo je lov na prívlač?
Prívlačový spôsob je spôsob lovu zameraný na lov dravých rýb. Spočíva v neustálom nahadzovaní a aportovaní nástrahy, čakaní na záber ryby. Tieto informácie by mali stačiť, ak dobrodružstvo s prívlačou ešte len začínate. V budúcnosti sa naučíte rôzne spôsoby výberu a vedenia návnady.
Pri prívlači sa používajú špeciálne, umelé nástrahy napodobňujúce prirodzenú potravu dravcov. Najpopulárnejšie z nich sú:
- Malé, gumené rybky - takzvané rippery alebo twistre - t.j. návnady vyrobené z latexu, vyskytujúce sa v mnohých tvaroch a farbách, vyzbrojené jigovou hlavičkou s háčikom. V závislosti od hmotnosti použitej hlavy s nimi môžete loviť ako okolo dna, tak aj pri vodnej hladine. Občas nájdete aj gumené napodobeniny rakov, pijavíc a iných vodných tvorov – oplatí sa mať v škatuľke niekoľko takýchto návnad.
- Kovové nástrahy - otočné alebo výkyvné - tiež napodobňujú rybu a navyše vytvárajú akustickú vlnu, ktorú ryby vnímajú pomocou bočnej čiary. Rotary sú vlastne kus drôtu s kotvou pripevnenou na konci. Približne v polovici sú zvyčajne jedno alebo dve farebné krídelká, ktoré sa vplyvom odporu vody začnú otáčať okolo osi rotačky a vytvárajú tak odrazy svetla. Lyžičky sú zasa kus ohýbaného plechu, ukončený kotvou, ktorej unikátny tvar ho pri vedení kýva nabok.
- Drevené alebo plastové voblery - najvernejšie napodobeniny rybičiek, čo sa týka spôsobu práce. Sú vybavené kormidlom, vďaka ktorému má každý model jedinečnú akciu. Vo vobleroch nájdeme väčšinou dve trojky - jednu v chvostovej časti a jednu v brušnej časti - vďaka tomu získame spoľahlivejší háčik ryby.
Stretnúť sa môžeme aj s malými voblermi napodobňujúcimi chrobáky a larvy. Ide o voblery používané pri love jeleňov, jeleňov a pstruhov. Ako vidíte, je z čoho vyberať. Svoje dobrodružstvo by ste mali začať kúpou aspoň niekoľkých návnad každého typu. Na žiadnu z nich sa príliš nepripútajte – ako sami uvidíte, aj vaše obľúbené nástrahy sa s vami radi lúčia na akomkoľvek háku pomerne často a vtedy, keď to najmenej čakáte.
Lahká prívlač
Toto je najťažšia odroda z hľadiska zvládnutia a zdokonaľovania zručností. Vyžaduje použitie primerane ľahkej palice s vhodnou vrhacou záťažou. Do tejto kategórie patria rybárske prúty, ktoré umožňujú používať nástrahy s hmotnosťou do cca 12 gramov. Dĺžku prúta volíme podľa spôsobu lovu: ak z brehu – náš prút by mal mať 2,4 až 3 metre, ak z člna – mali by sme použiť prút s rozmermi od cca 2 do 2,4 metra.
Prút môže byť postavený na plný blank alebo skonštruovaný tak, že do blanku je vlepený plný hrot. Pri tomto type prívlače sa vám bude ťažko používať prút s plným blankom, preto sa oplatí hneď založiť takzvaný sticky prút. Bez ohľadu na technickú povahu tohto problému sú celoblankové prúty s tak nízkou vrhacou hmotnosťou a dobrou citlivosťou zriedkavé a veľmi drahé. Preto si bezpochyby dajme nalepovací papierik.
Poďme sa zaoberať otázkou výberu navijaka. V prvom rade musí byť čo najľahší a najmenší, aby prút dobre vyvážil. Cievka nemusí mať veľkú kapacitu, pretože táto odroda využíva tenké vlasce a pletené šnúry. Ak na ňu dokážeme namotať 200 metrov kábla s priemerom 0,20 milimetra, bude nám to stačiť. Dôležité je, aby mal navijak prednú brzdu (označenie FD) – vďaka tomu by mal lepšie fungovať s ľahkým prútom.
Používame vlasce s priemerom do 0,20 milimetra a malé nástrahy, ako sú malé twistre s hlavicami niekoľko gramov, krátke a ľahké voblery s malým kormidlom alebo malé rotačky veľkosti 1 a 2. Umožnia nám chytať hlavne ostrieže ( v riekach a jazerách), ako aj jelce a jezy (druhy vyskytujúce sa skôr v riekach).
Stredná prívlač - za priaznivého počasia na šťuku
Toto je pravdepodobne najobľúbenejší druh. Sem patrí lov s udicami s vrhacou záťažou do cca 30 gramov. Sú najuniverzálnejšie - dobre poslúžia na rieke aj na jazere.
Na rozdiel od odľahčenej verzie sa prúty na strednú prívlač využijú ako s plným blankom, tak aj s pastou. Naša voľba v tejto veci by mala závisieť od toho, aké nástrahy máme v úmysle chytiť a na ktorých rybách nám záleží najviac. Ak chcete loviť s voblermi alebo rotačkami, mali by ste zvoliť úplný blank. Ak máme naopak v úmysle hľadať ryby pri dne gumenými nástrahami, ukazuje sa nalepovacia palica ako správna voľba.
Ryby, ktoré by sme mali očakávať, sú hlavne šťuka, zubáč a boleň, aj keď pri chytaní tých druhých sa oplatí zvoliť o niečo dlhší a lepšie prispôsobený prút na tento špecifický druh.
Navijak pre túto odrodu musí mať dostatočne odolné mechanizmy. Práve on má počas lobby najväčšiu zodpovednosť. Preto by sme si mali vybrať brúsku, ktorá statočne odolá veľkému preťaženiu spôsobenému zdolávaním rýb a používaním ťažkých niekoľkogramových nástrah. Oplatí sa dbať aj na to, aby bol čo najľahší a nezaťažoval našu ruku. Vzhľadom na to, že sa v tomto variante zameriavame na väčšie ryby, mali by sme sa rozhodnúť pre navijaky, ktoré umožňujú namotať aspoň 100 metrov vlasca s hrúbkou 0,30 milimetra. Za pozornosť stoja typické prívlačové modely, teda vybavené prednou brzdou (FD). Nástrahy, na ktoré budeme loviť, sú najmä voblery (dĺžka do 10-12 centimetrov) - so stredne veľkým kormidlom, rotačky - s hmotnosťou do niekoľkých gramov,