Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Plávaná - najlepšia metóda pre začínajúcich rybárov. Plávaná - najlepšia metóda pre začínajúcich rybárov.
Pravdepodobne neexistuje rybár, ktorý by nikdy nepoužil plavákovú metódu. Tento typ metódy obľubujú najmä starší rybári. Plavák môžete použiť na chyta... čítať celé
Rybolov na prívlač – kde začať? Rybolov na prívlač – kde začať?
Prívlač je najobľúbenejší spôsob rybolovu medzi slovenskými rybármi. Hlavnými dôvodmi použitia sú ľahké zvládnutie techniky a jej všestrannosť. Nemusí... čítať celé
Bezpečnosť rýb Bezpečnosť rýb
Spolu s neustále rastúcou popularizáciou trendu chyť a pusť, teda založeného na púšťaní ulovenej ryby, je badateľná aj zmena vo vnímaní koristi. čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. NÁRADIE A POMÔCKY
  4. Rybolov s elektronikou - elektronické vybavenie pre rybárov

Rybolov s elektronikou - elektronické vybavenie pre rybárov

Elektronický indikátor záberu

Elektronické signalizačné zariadenia sa často mylne priraďujú k výbave len pre lovcov kaprov. Pravdou je, že uľahčujú život prakticky každému rybárovi, ktorý chce uloviť dravca aj bielu rybu.

Tento typ signalizátora je malé zariadenie namontované na podpere alebo na kaprovom stojane s použitím univerzálnych veľkostí závitov. Na jeho vrchu sú vidličky na umiestnenie udice a špeciálny navijak, na ktorý sa nasadzuje vlasec. Signál pri zábere ryby vydáva hlasný zvuk, ktorý nás informuje, že sa na druhom konci vlasca niečo deje. V závislosti od modelu môže rybár manuálne nastaviť tón a hlasitosť zvuku. Najčastejšie sú  vybavené aj jednou alebo dvoma farebnými LED diódami pre uľahčenie nočného rybolovu. Niektoré z lepších modelov ponúkajú aj diódu pamäte bite, teda takú, ktorá nám dlho oznamuje, že sme sa zahryzli. To je užitočné napríklad vtedy, keď sme boli ďaleko od udice a jednoducho sme minuli sústo. Elektronické signalizačné zariadenia je možné vo väčšine prípadov rozšíriť o takzvané ovládacie panely. Ide o zariadenia, ktoré vysielajú informácie rádiovým spôsobom z našich signalizačných zariadení. Vďaka nim sa môžeme vzdialiť od prútov alebo ísť spať bez strachu, že nezbadáme sústo. Sú to však zbytočné vychytávky, pokiaľ sa nesústredíme na chytanie kaprov či sumcov.

Ďalším prvkom rozšírenej sady je swinger, teda spätný ukazovateľ záberu, namontovaný priamo pred signalizátorom. V prípade, že sa ryba po zábere pohla smerom k nám, swinger natiahne vlasec a tým prinúti pracovať navijak signalizátora. Swingery sú veľmi užitočné, lacné vychytávky a ich kúpa s majákmi sa naozaj oplatí zvážiť.

Elektronický viazač na háčiky

Podľa mňa je to nevyhnutná výbava každého rybára. Funkcia uzľovača sa zdá byť samozrejmá - je to prichytenie háčika na vlasec. Záleží na tom, ako to urobí. Určite ste sa už neraz stretli so situáciou, kedy sa vám vlastnoručne vyrobený uzol uvoľnil a vy ste prišli o rybu poriadnej veľkosti. Žiaľ, v ľudskej prirodzenosti je robiť chyby a ako vidno, toto porekadlo funguje aj pri tak triviálnej činnosti, akou je viazanie na háčik.

Elektronický páskovač - aj keď to bude znieť asi príliš vážne - eliminuje ľudský faktor a uzol robí stále rovnakým - pevným, dobre utiahnutým, a tým aj spoľahlivým a spoľahlivým.

Tento typ šnúrky bude ideálny pre amatérov lovu na plávanú, vrátane profesionálov, ktorí sú často nútení používať mikroskopické háčiky. Budú užitočné aj pre ľudí, ktorí svoje dobrodružstvo s rybolovom len začínajú a náhodne strácajú čas zvládnutím jednotlivých uzlov. Manuálne nadanejších ľudí môže zlákať kúpiť si mechanické páskovacie stroje lacnejšie o niekoľko desiatok zlotých.

Sonar

Ide o mimoriadne užitočné zariadenie, ktoré pomáha pri lokalizácii rýb. Posiela ultrazvuk smerom dnu a potom zbiera a analyzuje spätnú väzbu, aby ju nakoniec graficky zobrazil na obrazovke. Ak signál vyslaný na ceste medzi sonarom a dnom narazí na akúkoľvek prekážku, napríklad v podobe ryby, táto informácia sa zaznamená a zobrazí.

Táto vychytávka je teda niečo takmer povinné, ak chceme ryby chytať efektívne. Žiaľ, funguje to len v určitých situáciách – keď lovíme z člna. Si si istý? Ak ste pri čítaní vyššie uvedenej vety prikývli, musíte priznať, že sa mýlite. Sonar môže byť užitočný aj pri love z brehu. Stačí si vybrať ten správny model. A nebude to až také ťažké, pretože na trhu existuje jedna pozoruhodná výbava tohto druhu - Deeper fishfinder .

Deeper je malé, ľahké, okrúhle zariadenie, ktoré funguje rovnako ako ostatné fishfindery, až na to, že je vybavené Bluetooth modulom a WiFi. Vďaka tomu funguje so všetkými zariadeniami bežiacimi na operačnom systéme Android alebo iOS. Na ovládanie funkcií Deeper budeme potrebovať smartfón s dotykovým displejom a špeciálnu, bezplatnú aplikáciu, ktorú si stiahneme z obchodu Google Play alebo App Store.

Výhodou Deeperu je, že funguje priamo vo vode a má veľký dosah signálu. Pri love z brehu naň môžeme naviazať vlasec a udicou ho poslať aj niekoľko desiatok metrov a preskúmať zaujímavé miesto. Všetky potrebné informácie sa zobrazia na obrazovke nášho telefónu alebo tabletu. 

Elektronická rybárska váha

Toto je posledná povinná vychytávka, o ktorej stojí za to povedať pár slov. Na tomto mieste si prosím pozrite Pravidlá amatérskeho rybolovu, kde je jasne uvedené, že rybársky šupináč nás musí sprevádzať pri každej rybačke.

Po nadobudnutí platnosti tohto ustanovenia, pravdepodobne v roku 2006, zažili rybárske obchody skutočné obliehanie a z regálov zmizli najlacnejšie mechanické váhy. Už som sa zaoberal viacerými výrobkami tohto typu a upozorňujem, že hranica chyby merania pri nekvalitnom vyvážení pružiny môže dosiahnuť aj nejaký ten tucet percent. Výsledkom je, že váš celoživotný rekord daného druhu môže byť len ďalšou rybou v zbierke alebo, ironicky, do konca života budete presvedčený, že táto plotica skutočne vážila 3 kilogramy...

Preto odporúčam kúpiť si kvalitnú elektronickú váhu , aj keď za ňu treba zaplatiť niekoľko desiatok eur. Vďaka tomu bude vaše presvedčenie o hmotnosti ulovenej ryby správne a evidencia úlovkov odovzdaná rybárskemu zväzu bude vyplnená presne a spoľahlivo.

Dúfam, že vyššie prezentovaná úvaha v prospech kúpy vyššie spomínaných elektronických vychytávok vás povzbudí doplniť si inventár aspoň o niekoľko z nich. Nezabúdajte, že sa netreba báť noviniek a experimentov, aj keď máte niekoľko desiatok rokov skúseností v tradičnom rybolove. Koniec koncov, nikdy neviete, čo sa ukáže ako kľúč k úspechu, takže je lepšie byť pripravený na každú príležitosť.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi