Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Plávaná - najlepšia metóda pre začínajúcich rybárov. Plávaná - najlepšia metóda pre začínajúcich rybárov.
Pravdepodobne neexistuje rybár, ktorý by nikdy nepoužil plavákovú metódu. Tento typ metódy obľubujú najmä starší rybári. Plavák môžete použiť na chyta... čítať celé
Rybolov na prívlač – kde začať? Rybolov na prívlač – kde začať?
Prívlač je najobľúbenejší spôsob rybolovu medzi slovenskými rybármi. Hlavnými dôvodmi použitia sú ľahké zvládnutie techniky a jej všestrannosť. Nemusí... čítať celé
Bezpečnosť rýb Bezpečnosť rýb
Spolu s neustále rastúcou popularizáciou trendu chyť a pusť, teda založeného na púšťaní ulovenej ryby, je badateľná aj zmena vo vnímaní koristi. čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. RYBÁRSKE NAVIJAKY A PRÚTY
  4. Výbava na šťuky - vyberáme udicu a navijak

Výbava na šťuky - vyberáme udicu a navijak

Rybársky prút na šťuku

Prút na šťuku by sa mal vyznačovať predovšetkým rýchlou, a pokiaľ možno veľmi rýchlou (x-Fast) akciou. Hovoria za to dve veci: po prvé, šťuka je mimoriadne inštinktívna ryba, čo znamená, že návnadu musíme viesť správnym spôsobom, aby sme ju vyprovokovali. Dať mu takú prácu je možné práve vďaka dobrej, rýchlo reagujúcej udici.

Druhým problémom v tomto prípade je spôsob, akým šťuka bojuje - vo všeobecnosti náhle zákruty pod vodou a skoky, boj, keď ju zdvihneme na hladinu. Palica s príliš pomalou akciou jej v takýchto situáciách priveľmi „povolí“ a následne bude predstavovať väčšie riziko, že ryba uvolni háčik.copy-banner-newsletter1

Druhou dôležitou vlastnosťou dobrého prútu na šťuku je sila . A rozptýlenie všetkých pochybností - nemám tu na mysli vrhaciu záťaž. Tú si vyberáme podľa loviska a váhy nástrah, ale sila... Presne tak. Pevnosť, teda zaťaženie, ktoré tyč znesie pri silovom ťahu. V prípade zdolávania s väčšou rybou sa záťaž prenáša cez blank na zadnú časť. Ak má prút dostatočne vysoký výkon – teda tuhosť a pevnosť spodnej časti blanku, budeme schopní rybu ovládať a prinútiť ju k hladine.

Dĺžka – tu ide skôr o vyvrátenie určitých stereotypov. Medzi poľskými rybármi veľmi obľúbený výrok, že palica na lov z brehu „začína“ od 2,40 m, je minulosťou. Aby sme prestali uviaznuť v rybárskom treťom svete, toto je zvyk, ktorý by sme mali najskôr opustiť. Moderné prúty od našich domácich výrobcov ponúkajú takú skvelú prácu za relatívne nízku cenu, že pri love z brehu dokážu krásne fungovať aj prúty nepresahujúce 2 metre dĺžky. 

Navijak na šťuku

Navijak na šťuku hrá najdôležitejšiu úlohu v celej zostave - má leví podiel na preťažení pri agresívnych vytrhnutiach a silových ťahoch. Podľa zaužívaného názoru by sme si nemali vyberať kotúče menšie ako 25. Hoci tento stereotyp sa dá ľahko overiť - všetko závisí nie od veľkosti kotúča, ale od nášho rozpočtu. Napríklad pri kúpe navijaka Daiwa  vo veľkosti 20 si môžeme byť istí, že zvládne aj niekoľko kilogramovú rybu. Čo už je prvý lepší navijak Jaxon  - v tomto prípade to nemusí zvládnuť ani veľkosť 40.

Dbáme najmä na plynulý chod brzdy a kvalitu navíjania lanka. Navijak na šťuku by mal nielen plynulo reprodukovať ďalšie metre vlasca, ale mal by ho aj usporiadať tak, aby sa z cievky bez trhnutia stiahol, čo umožňuje ďalšie hody. Mimoriadne vítaný bude zosilnený prevod, najlepšie z mosadze, aj keď v tomto prípade musíme počítať s oveľa väčšími nákladmi.

Treťou dôležitou otázkou je celkové lícovanie nášho navijaka s prútom, t.j. takzvaná „rovnováha“. Nechceme predsa, aby palica pritlačila nástrahu k hladine, a tým skracovala hody. Na druhej strane, ťažisko posunuté na spodok prúta nám umožní ľahšie škúlenie. Najlepším riešením je najprv si kúpiť prút podľa vlastného výberu a potom k nemu vybrať vhodný navijak.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi