- Štítky blogu
- prúty
- rybárska obuv
- rybárske váhy
- vlasce
- plaváky
- udice
- sonary
- rybárska výbava
- Gumenné nástrahy
- woblery
- prívlač
- Blinkre
- rybárske sieťky
- podložky pod ryby
- wobler
- peány
- podberáky
- Indikátory záberu
- navijaky
- rybárske bundy
- Rybárske oblečenie
- Podložka pod kapry
- prsačky
- rybárske čižmy
- závažia
- Navijaky
- rybárska elektronika
- signalizátory záberu
- lov kaprov
- nástrahy
RYBÁRSKA BIŽUTÉRIA
NÁRADIE A POMÔCKY
RYBÁRSKE NAVIJAKY A PRÚTY
ODEV A OBUV
NÁVNADY A NÁSTRAHY
BATOŽINA, NOŽE, KUCHYŇA
NOŽE
LODE A MOTORY
STANY A NÁBYTOK



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- RYBÁRSKE NAVIJAKY A PRÚTY
- Výbava na šťuky - vyberáme udicu a navijak
Výbava na šťuky - vyberáme udicu a navijak
Rybársky prút na šťuku
Prút na šťuku by sa mal vyznačovať predovšetkým rýchlou, a pokiaľ možno veľmi rýchlou (x-Fast) akciou. Hovoria za to dve veci: po prvé, šťuka je mimoriadne inštinktívna ryba, čo znamená, že návnadu musíme viesť správnym spôsobom, aby sme ju vyprovokovali. Dať mu takú prácu je možné práve vďaka dobrej, rýchlo reagujúcej udici.
Druhým problémom v tomto prípade je spôsob, akým šťuka bojuje - vo všeobecnosti náhle zákruty pod vodou a skoky, boj, keď ju zdvihneme na hladinu. Palica s príliš pomalou akciou jej v takýchto situáciách priveľmi „povolí“ a následne bude predstavovať väčšie riziko, že ryba uvolni háčik.
Druhou dôležitou vlastnosťou dobrého prútu na šťuku je sila . A rozptýlenie všetkých pochybností - nemám tu na mysli vrhaciu záťaž. Tú si vyberáme podľa loviska a váhy nástrah, ale sila... Presne tak. Pevnosť, teda zaťaženie, ktoré tyč znesie pri silovom ťahu. V prípade zdolávania s väčšou rybou sa záťaž prenáša cez blank na zadnú časť. Ak má prút dostatočne vysoký výkon – teda tuhosť a pevnosť spodnej časti blanku, budeme schopní rybu ovládať a prinútiť ju k hladine.
Dĺžka – tu ide skôr o vyvrátenie určitých stereotypov. Medzi poľskými rybármi veľmi obľúbený výrok, že palica na lov z brehu „začína“ od 2,40 m, je minulosťou. Aby sme prestali uviaznuť v rybárskom treťom svete, toto je zvyk, ktorý by sme mali najskôr opustiť. Moderné prúty od našich domácich výrobcov ponúkajú takú skvelú prácu za relatívne nízku cenu, že pri love z brehu dokážu krásne fungovať aj prúty nepresahujúce 2 metre dĺžky.
Navijak na šťuku
Navijak na šťuku hrá najdôležitejšiu úlohu v celej zostave - má leví podiel na preťažení pri agresívnych vytrhnutiach a silových ťahoch. Podľa zaužívaného názoru by sme si nemali vyberať kotúče menšie ako 25. Hoci tento stereotyp sa dá ľahko overiť - všetko závisí nie od veľkosti kotúča, ale od nášho rozpočtu. Napríklad pri kúpe navijaka Daiwa vo veľkosti 20 si môžeme byť istí, že zvládne aj niekoľko kilogramovú rybu. Čo už je prvý lepší navijak Jaxon - v tomto prípade to nemusí zvládnuť ani veľkosť 40.
Dbáme najmä na plynulý chod brzdy a kvalitu navíjania lanka. Navijak na šťuku by mal nielen plynulo reprodukovať ďalšie metre vlasca, ale mal by ho aj usporiadať tak, aby sa z cievky bez trhnutia stiahol, čo umožňuje ďalšie hody. Mimoriadne vítaný bude zosilnený prevod, najlepšie z mosadze, aj keď v tomto prípade musíme počítať s oveľa väčšími nákladmi.
Treťou dôležitou otázkou je celkové lícovanie nášho navijaka s prútom, t.j. takzvaná „rovnováha“. Nechceme predsa, aby palica pritlačila nástrahu k hladine, a tým skracovala hody. Na druhej strane, ťažisko posunuté na spodok prúta nám umožní ľahšie škúlenie. Najlepším riešením je najprv si kúpiť prút podľa vlastného výberu a potom k nemu vybrať vhodný navijak.